top of page

International Herpetological Committee

International Herpetological Committee from 2012 onward

2020 -2024

Susana Clusella-Trullas South Africa 

Noelikanto Ramonjisoa Madagascar 

Ruhana Hassan Malaysia 

Jonathan Julio Fong Hong Kong/China 

K. V. Gururaja India 

Mamoru Toda Japan 

Kanto Nishikawa Japan 

Amaël Borzée China 

Nicki Mitchell Australia 

Nicola Nelson New Zealand 

Yolarnie Maria Amepou Papua New Guinea 

Hendrik Müller Germany 

Ulrich Joger Germany 

Anthony Herrel France 

Michel Laurin France 

Catharina Karlsson China 

Jamie Voyles USA 

John Malone USA 

Itzue W. Caviedes Solis Mexico 

Julia Riley Canada 

Marcio Martins Brasil 

Moacir Tinoco Brasil 

Andrew J. Crawford Colombia 

Martha Patricia Colombia 

Johana Goyes Vallejos Argentina 

Alejandra Zamora Guatemala 

David Bickford USA (IHC Chair) 

Dan Cogalniceanu Romania 

Aisyah Faruk Malaysia 

Gentile Francesco Ficetola Italy 

Patrick Malonza Kenya 

Jian-Ping Jiang China 

Trent Garner UK 

Jessica M da Silva South Africa 

Benedikt Schmidt Switzerland

Nikolay Poyarkov Russia 

Eva Ringler Switzerland 

Stanescu Florina Romania

Caitlin Gabor USA 

Teresa Camacho Bolivia 

Margarita Chiaraviglio Argentina 

Camila Rudge Ferrara Brasil 

Celio Haddad Brasil 

2016 -2020

Patrick Malonza Kenya 

Christian Randrianantoandro Madagascar 

Jeanne Tarrant South Africa 

Susana Clusella-Trullas South Africa 

Noelikanto Ramamonjisoa Madagascar 

S. V. Krishnamurphy India 

David Bickford Singapore 

Mohammad Sajid Ali Howlader Bangladesh 

Aisyah Faruk Malaysia 

Ruhana bt Hassan Malaysia 

Gururaja KV, India 

Fong Jonathan Julio Hong Kong 

Amaël Borzée South Korea 

Ye Zhong Tang China 

Jinzhong Fu China / Canada 

Mamoru Toda Japan 

Kanto Nishikawa Japan 

Martin Whiting Australia 

Nicola Nelson New Zealand 

Ricky Spencer Australia 

Yolarnie Maria Amepou Papua New Guinea 

Jorn Kohler Germany

Miguel Angel Carrettero Portugal 

Oguz Turkozan Turkey 

Dan Cogalniceanu Romania 

Sarig Gafny Israel 

Jelka Crnobrnja-Isailovic Serbia 

Gentile Francesco Ficetola Italy 

Heike Pröhl Germany 

Hendrik Müller Germany 

Ulrich Joger Germany 

Anthony Herrel France 

Michel Laurin France 

Catharina Karlsson Singapore 

Kris Kaeizer USA 

Christopher Parkinson USA 

Jamie Voyles USA 

John Malone USA 

Itzue W. Caviedes Solis Mexico 

Julia Riley Canada

Julian Faivovich Argentina 

Nora Ibargguengoytia Argentina 

Roberto Ibañez Panama 

Teresa Avila-Pires Brasil 

Santiago Ron Ecuador 

Richard Vogt Brasil 

Marcio Martins Brasil 

Moacir Tinoco Brasil 

Andrew J. Crawford Colombia 

Martha Patricia Ramírez Pinilla Colombia 

Johana Goyes Vallejos Columbia 

Alejandra Zamora Guatamala 

2012 -2016

Chair: Richard Griffiths

Jorn Kohler: Germany

Miguel Angel Carrettero: Portugal 

Oguz Turkozan: Turkey 

Patrick Malonza: Kenya 

Christian Randrianantoandro: Madagascar 

S. V. Krishnamurphy: India 

Julian Faivovich: Argentina 

Dan Cogalniceanu: Romania 

David Bickford: Singapore 

Ye Zhong Tang: China 

Monique Halloy:Argentina 

Kris Kaeizer: USA 

Christopher Parkinson: USA 

Nora Ibargguengoytia: Argentina 

Roberto Ibañez: Panama

Miklos Puky: Hungary 

Mohammad Sajid Ali Howlader: Bangladesh

Jinzhong Fu: China / Canada 

Sarig Gafni: Israel 

Martin Whiting: Australia 

J. W. Arntzen: Netherlands 

Alison Cree: New Zealand

Raffael Ernst: Germany 

Alexander Haas: Germany 

Edgar Lehr: USA 

Bill Magnusson: Brazil 

Heike Pröhl: Germany 

Santiago Ron: Ecuador 

Sebastian Steinfartz: Germany 

Masayuki Sumida: Japan 

Mark Sztatecsny:Austria 

Mike Thompson: Australia 

Vanessa Verdade: 

Richard Vogt: Brasil 

Vance Vredenburg: USA 

Arie van der Meijden: Portugal 

Teresa Avila-Pires: Brasil 

Jeanne Tarrant: South Africa

Aisyah Faruk: Malaysia 

Jelka Crnobrnja-Isailovic: 

Nicki Mitchell: Australia 

Gentile Francesco Ficetola: Italy 

ES3lcPAU0Acm8S-.jpg
bottom of page